Diplomovaná dentální hygienistka
Bc. Dita Krajáková DiS.
Dentální hygienistka Jaké ošetření Vám mohu nabídnout Ceník Zubní kaz, zánět dásně a parodontitida

Prevence

a) správné čištění zubů b) správná výživa c) fluoridy

Prevence a) Správné čištění zubů

Prevence

a) Správné čištění zubů

Odstraňování plaku je mezi preventivními opatřeními to nejdůležitější. Správné čištění zubů je také nepostradatelnou a mohu říci hlavní součástí léčby zánětu dásní a parodontitídy. Bez zvládnutí správné dentální hygieny nelze u pacienta docílit vyléčení zánětu dásní a zastavení procesu parodontitídy. Dále také není vhodné pouštět se do chirurgického či imlantologického řešení, protože u pac. se špatnou hygienou nedocílíme kýženého výsledku. Čištění je prostě základ bez kterého se nemůžeme hnout dál. Čištění nepatří mezi vrozené lidské schopnosti, a proto je potřeba se tomuto naučit, a to v jakémkoliv věku. Vzhledem k tomu, že dříve zde tyto preventivní možnosti nebyly, je pořád velké množství lidí, kteří o dentální hygieně moc velké ponětí nemají, nebo si myslí, že dělají pro své zuby maximum.

Jak je možné plak odstranit? Existují metody mechanické , chemické a biologické. Nejúčinnější je metoda mechanická, která má nejméně vedlejších účinků pokud je správně používána a hlavně také s vhodnými pomůckami.

Nejprve bych se zastavila u zubního kartáčku. Zubní kartáček se během let vyvíjel a měnil svojí podobu. Staří Arabové a černošské kmeny užívali aromatické rostliny a dřívka, které žvýkali a tím si čistili zuby. Vlákna prvních zubních kartáčků byly z přírodních štětin – prasečích. Dnes se vyrábí z umělých vláken – nylonu obchodní název Tynex. Na trhu je k dispozici velké množství zubních kartáčků, ale né všechny jsou vhodné na čištění zubů. Jak by tedy měl správný kartáček vypadat?

Dobry a spatny kartacek

Měl by mít v prvé řadě malou pracovní část – hlavičku. Čištění je pak důkladnější, čistí se menší počet zubů najednou a lépe se vyčistí s tímto kartáčkem hůře dostupná místa například vnitřní plochy zubů. Dalším kritériem pro kartáček je rovný zástřih vláken. Dále je důležité, aby byl kartáček osazen větším množstvím vláken, aby byl hustý. Čím více je vláken, tím je kartáček účinnější v boji proti plaku. Důležitým požadavkem na kartáček je, aby měl měkká vlákna. Nepřítel proti kterému bojujeme je plak a ten je měkký, takže měkká vlákna na něj stačí. Mineralizovaný povlak již kartáčkem nelze odstranit, ten je třeba odstranit profesionálně. Nesprávná technika s tvrdým nebo středním kartáčkem dovede velmi výrazně poškodit dásně a způsobit citlivé a obnažené krčky.

Častým dotazem bývá, jak dlouho se má kartáček používat. Opotřebení kartáčku je individuální, samozřejmě záleží na tlaku při čištění, technice čištění, frekvenci používání a době čištění. Měkký kartáček vydrží zhruba 1-2 měsíce. Opotřebený kartáček nemá správný tvar a jeho vlákna jsou rozježená. Takový kartáček je méně účinný a může poranit i dáseň.

Kvalitní kartáček k dobrému vyčištění chrupu nestačí, je třeba také ovládat správnou techniku čištění. Technik čištění existuje celá řada. Nejznámější je asi technika horizontální, která je velmi nebezpečná zvláště v kombinaci s tvrdým kartáčkem. Výrazně poškozuje dásně a zuby a přitom je dobře nevyčistí. Rozhodně tuto techniku nedoporučuji používat.

Další metodou je metoda větších kroužků. Tato technika také není vhodná, protože v krčkové oblasti se provádí zase spíše horizontální pohyb.

Velmi rozšířenou je technika stírací – od červeného k bílému. Řada lidí má pocit, že touto technikou vrátí zpátky své ustouplé dásně, což je omyl, žádná technika toto neumí. Tato technika může být vhodná třeba pro děti. V dnešní době se nejvíce osvědčila technika Bassova. Tato technika jako jediná totiž čistí prostor pod dásní, kde se bakterie daleko lépe hromadí než na korunce zubu. Tato metoda je vysoce účinná a není tak náročná. Spočívá v přiložení pracovní části zubního kartáčku k dlouhé ose zubu pod úhlem asi 40° tak, že vlákna směřují pod okraj dásně. V tomto místě děláme drobné vibrační pohyby. Své pacienty učím čištění přímo v ústech s kartáčkem v ruce a se zrcadlem, kdy si mohou techniku sami vyzkoušet a pocítit. Při čištění je důležitá systematičnost, tzn. postupovat zub po zubu, žádnou plochu ani zub nevynechat. Dobré je začít čištění tam, kde je to složitější většinou vnitřní plochy, poté přejít na venkovní plochy a nakonec kousací. Mělo by se čistit ráno a večer, nejlépe po každém jídle. Večerní čištění by mělo být nejdůkladnější a po jídle. Čas potřebný pro čištění je individuální, nelze změřit na hodinkách. Kontrolou čistoty zubů může být testování povrchu zubů jazykem. Zuby by měly být hladké. Pokud má někdo pocit, že nemá na čištění tolik času, mohou mu doporučit spojit čištění například se sledováním televize, kdy čištění žádný čas nezabere. Toto je vhodné pokud již techniku ovládáte a spíše bez pasty.

Zubní pasta je doplněk čištění a měla by čištění zpříjemnit. Usnadňuje mechanické odstranění plaku a může být nosičem léčebných prostředků. Důležité jsou fluoridy, které by měla obsahovat a měla by být chuťově příjemná, aby se nezkracovala doba čištění.

Dalším chemickým přípravkem je ústní voda, která může mít podle složení protikazový a protizánětlivý efekt, ale vždy jen v závislosti na správném čištění. Existují různé kosmetické nebo léčebné ústní vody. Léčebné ústní vody mohou být dobrým doplňkem léčby parodontitídy a zánětu dásní, nebo u lidí hendikepovaných, kteří si nemůžou zuby dobře čistit nebo v případě fixních orthodontických aparátků, kdy můžou být také zhoršeny podmínky pro čištění.

Důležitou pomůckou při čištění je mezizubní kartáček.

Mezizubni kartacek

Normálním kartáčkem mezizubní prostory nevyčistíme a právě zde se zánět a parodontida nejvíce vyskytuje. Také mnoho skrytých kazů se nachází právě v těchto prostorech. Problémem je, že tato onemocnění zde probíhají skrytě a nemusíme si jich vůbec všimnout. Proto je důležité tyto prostory pravidelně čistit. Nejúčinnější a lepší pro manipulaci je mezizubní kartáček. Je důležité, abyste používali správnou velikost těchto kartáčků. Ve výběru vám pomůže dentální hygienistka.

V případě úzkých mezizubních prostorů, u dětí, stěsnaných zubů nebo u předních zubů je vhodná zubní nit. Pro začátečníky je vhodnější nit voskovaná, která se lépe zavádí a neporaní tak dáseň. Nevoskovaná nit má větší stírací schopnost a doporučuji ji zkušenějším pacientům. Zubní vlákna mohou být s různými příchutěmi např. mentolová pro zpříjemnění čištění nebo napuštěná fluoridy.


Nyní na mateřské dovolené, nové pacienty nepřijímám.

Kontakt:
Bc. Dita Krajáková DiS.
e-mail:
Dita.Krajakova(zavináč)atlas.cz

Odkazy:
Obchod s dentálními pomůckami:
http://e-shop.krajak.cz/dita/