Diplomovaná dentální hygienistka
Bc. Dita Krajáková DiS.
Dentální hygienistka Jaké ošetření Vám mohu nabídnout Ceník Zubní kaz, zánět dásně a parodontitida

Prevence

a) správné čištění zubů b) správná výživa c) fluoridy

Prevence c) Fluoridy

Prevence

c ) Fluoridy

V prevenci zubního kazu hraje fluorid velmi důležitou roli. Působí buď přímo nebo nepřímo. Při nepřímém působení se fluor po vstřebání v trávicím a v krevním oběhu ukládá do skloviny při jejím vývoji. Tento způsob má význam u těhotných žen a malých dětí.

Přímo působí fluor v dutině ústní na povrch skloviny tím, že podporuje remineralizaci tj. návrat potřebného vápníku do skloviny.

Fluor může být podáván v různých formách:

  • V pitné vodě - fluoridace pitné vody v ČR od roku 1988 neexistuje, takže zdrojem F jsou spíše minerální a balené vody.
  • Ve fluridované kuchyňské soli – u nás je již tato sůl k dostání, ale vzhledem k tomu, že je doporučováno méně solit a malé děti ji konzumují velmi málo její dávkování není přesně kontrolovatelné
  • F tablety – v ČR jsou dostupné tablety s obsahem 0,55 mg NaF tj asi 0,25 mg. F na lékařský předpis. Při podávání těchto tablet je třeba znát průměrný příjem F pitnou vodou a vyloučit jiné zdroje. Tablety je potřeba podávat alespoň 300 dní v roce v jednotlivých dílčích dávkách. Kojencům podáváme tbl. rozpuštěné v čaji a větším dětem necháme rozplynout v ústech. Určitou nevýhodou podávání tablet je zvykání si dítěte již od malička na příjem léků.
  • Těžiště fluoridace se přesouvá hlavně na místní způsoby aplikace
  • Zubní pasta – je asi nejvíce používaným zástupcem této formy. Pasty rozdělujeme na pasty vhodné pro malé děti s obsahem 250 – 400 ppm F(od 3 – 6 let), dále jsou to pasty kosmetické 1000 – 1500 ppm F a pasty terapeutické 1800 –2500 ppm F pro osoby se zvýšeným rizikem zub. kazu. Na trh jsou nejčastěji dodávány pasty s NaF, dále s SnF. Organické fluoridové sloučeniny mají vyšší efekt.
  • Laky, gely a roztoky – tyto formy s vyšší koncentrací F se aplikují v ordinaci zhruba 4krát ročně. Mezi tyto preparáty patří Fluor – Protektor, Elmex, Difluena. Fluridové gely a roztoky s nižší koncentrací jsou určeny k domácí péči. Např. Elmex gel jednou týdně….Po aplikaci těchto přípravků je potřeba, aby pacient nevyplachoval, aby zbytky fluoridů vydržely v duť. ústní co nejdéle.

Nadměrný příjem fluoridů v období vývoje zubů v čase od narození do 6-8 let může mít negativní vliv na zuby. Nejčastěji se setkáváme s takzv. Flurózou skloviny, která má různé formy od lehké po těžkou formu. Nejlehčí formy se projevují matnými křídově bílými skvrnami na zubech. Dále se zdrsňuje povrch skloviny, skvrny mohou být tmavé a u nejtěžší formy dochází k poruše a lomivosti skloviny. Proto je potřeba hlídat celkový příjem fluoridů hlavně u dětí, kde ještě dochází k vývoji skloviny.

V dnešní době je účinnost fluoridů v prevenci zubního kazu nepopíratelná. Jejich dostupnost po celou dobu života v optimální koncentraci chrání před rozvojem kazu. Přítomnost fluoridů podporuje proces remineralizace a ovlivňuje metabolismus plaku tím, že snižuje tvorbu kyselin. Optimální podmínky k ramineralizaci lze vytvořit stálým přísunem fluoridových iontů v nízkých koncentracích.








 

Nyní na mateřské dovolené, nové pacienty nepřijímám.

Kontakt:
Bc. Dita Krajáková DiS.
e-mail:
Dita.Krajakova(zavináč)atlas.cz

Odkazy:
Obchod s dentálními pomůckami:
http://e-shop.krajak.cz/dita/